2000ML-PT & 2000ML-PT-KIT
Stainless steel Piston Tank 2.0L
Product Characteristics
| Model | 2000ML-PT, 2000ML-PT-KIT |
| Capacity | 2.0 litre |
| Dimensions | 130 mm inside diameter, 316mm overall height, 12.0kg empty |
| Certification | ASME Section VIII-01, Div. 1 Directive 2014/68/EU Article 4 Clause 3 For group 2 liquids |
| Material | Wetted parts 303 stainless steel |
| Shell | Cylindrical |
| Working Rated Pressure | 0 to 6.9 bar at from 0°C to 38°C |
| Working Rated Vacuum | 0 to -1 bar at from 0°C to 38°C |
| Closure | 4 black plastic star grips |
| Closure seal | Viton O-rings |
| Internal seals | Viton |
| Internal finish | Machined |
| External finish | Machined |
| Option | On request |
Connections
8mm thick stainless steel
| 1 connection ¼” NPT | with pressure regulator & gauge |
| 1 connection ¼” NPT | with quick connect fitting |
| 1 connection ¼” NPT | with safety relief valve |
| 1 connection ½” BSP | with stainless steel ball valve |
| 1 connection ½” BSP | with sight glass |
Spare parts & Accessories












