1000CL-STAG
Stainless Steel Pressure Tank 10L with pneumatic motor for agitation
Product Characteristics
| Model | 1000CL-STAG |
| Capacity | 10.0 liter |
| Dimensions | 200 mm inside diameter, 604mm overall height, 16kg empty |
| Certification | ASME Section VIII-01, Div. 1 Directive 2014/68/EU Article 4 Clause 3 For group 2 liquids |
| Material | Wetted parts 303/304 stainless steel |
| Shell | Cylindrical |
| Working Rated Pressure | 0 to 6.9 bar at 38°C |
| Working Rated Vacuum | 0 to -1 bar at from 0°C to 38°C |
| Closure | 4 stainless steel swing bolts and black plastic star grips |
| Closure seal | Viton O-ring |
| Internal finish | Brushed, welds as welded |
| External finish | Brushed, welds as welded |
| Minimum speed | 30rpm |
| Maximum speed | 320rpm |
| Speed under load | 160rpm |
| Air consumption | 8.3L/s |
| Torque | 23Nm |
| Mixer | Stainless steel shaft and dual blade Impeller |
| Option | Alternative mixing element Lubricating filter/regulator |
LID
12mm thick stainless steel
| 1 INPUT connection ¼” NPT | with pressure regulator & gauge |
| 1 OUTPUT connection ¼” NPT | with compression fitting 6mm |
| 1 OUTPUT connection ¼” NPT | with safety relief valve |
| 2 through holes M6 | with mounting bolts |
| 1 through hole M16 | with pneumatic motor |










